SF Usual Suspects

Battle for the Board – 11/04/08

Qualified Candidate List


District 1

Nicholas Belloni – Independent Film & TV Producer
Sherman D’Silva
George Flamik
Fidel Gakuba
Jason Jungreis
Brian J. Larkin
Sue Lee – Planning Commissioner
Eric Mar - School Board Member
Alicia Wang – Teacher
District 1 Election News: Ex 1021 Chron 1015 SFBG 1015 Chron 1014 Chron Opinion 1008 Chron 1008 Chron 1007 Ex 0930 Ex 0331 Ex 0218 GGXPress 0207 Ex 0202 Chron 1224

District 3
Joseph Alioto Jr
.
- Attorney
Claudine Cheng – Organization of Chinese Americans, Former National President
David Chiu – Small Business Commissioner
Mike DeNunzio – Immediate Past Chairman, San Francisco Republican Party
Anthony Gantner - District 3 Democratic Club, President
Lynn Jefferson
– President, North Beach Neighbors
Denise McCarthy – Former Port Commissioner
Wilma Pang – Professor
Mark Quessey – Design Professional
District 3 Election News: Chron 1015 SFBG 1015 Chron 1014 Chron 1007 SFBG 1001 Chron 0918 Ex 0331 Ex 0218 Ex 0202 Chron 1224

District 4
Carmen Chu
– Incumbent Supervisor
Ron Dudum – Businessman
David Ferguson
District 4 Election News: Ex 1021 Ex 0331 Ex 0218 Ex 0202 Chron 0116 SFBG 0116 Chron 1224

District 5
Rob Anderson
Ross Mirkarimi
- Incumbent Supervisor
Owen O’Donnell
District 5 Election News: Ex 0218 Ex 0202 Chron 1224

District 7
Sean Elsbernd – Incumbent Supervisor
Julian Lagos
Billy Bob Whitmer
District 7 Election News: Ex 0218 Ex 0202 Chron 1224

District 9
David Campos
– Police Commissioner
Vern Mathews
Eric Quezada
– Community Activist
Eva Royale – Labor Leader
Mark Sanchez
– School Board President
Eric Storey
– San Francisco for Democracy, Political Coordinator
Thomas Valtin
District 9 Election News:
Chron 1007 SFBG 1001 Ex 0930 Ex 0331 Ex 0218 Ex 0202 Chron 1224

District 11
John Avalos
– Legislative Aide
Adrian Bermudez
Mary Goodnature
Eli Horn
Randall Knox – Board of Appeals Commissioner
Myrna Lim – Former Planning Commissioner
Julio Ramos – Community College Board Member
Ahsha Safai - Mayoral Aide
District 11 Election News: Ex 1027 Chron 1024 Chron 1015 SFBG 1015 Chron 1014 Chron 1007 Chron 1003 Ex 0331 GG Xpress 0508 Ex 0218 Ex 0202 Chron 1224

——————————————————————————————————————–

Community College Board Candidates
Natalie Berg
- Incumbent
Roberto Figueroa
Mary Hernandez
Chris Jackson
Carl Koehler
Milton Marks - Incumbent
Steve Ngo
Rodel Rodis – Incumbent
Bruce Wolfe

——————————————————————————————————————–

Board of Education Candidates
Harold Brown
James Calloway
Marigrace Cohen
Glenn Davis
Sandra Lee Fewer
Omar Khalif
Alexander Young Lee
Barbara “Bobbi” Lopez
Jaynry Mak
Emily Murase
Rachel Norton
Kelly Wallace
Kimberly Wicoff
Jill Wynns – Incumbent
Norman Yee – Incumbent